Dodano : lis 4, 2016

Roboty ziemne – wykop na podmokłym terenie.

Roboty ziemne – wykop na podmokłym terenie.

Podczas budowy domu możemy często napotkać na nieprzewidziane wcześniej problemy, które wymagają dodatkowych kosztów i czynności. Jednym z nich może być wykop pod fundamenty, który w zależności od pory roku, pogody i uwarunkowań geologicznych może okazać się kłopotliwy ze względu na nabieranie wody do wykopu.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Niestety roboty ziemne na terenach podmokłych są często trudniejsze i co się z tym wiąże bardziej kosztowne.
Z pewnością w przypadku, gdy w wykopie zbiera się duża ilość wody, należy obniżyć jej poziom przed fundamentowaniem w gruncie.

Jak to zrobić?

W zależności od intensywności napływu wody do wykopu są dwa sposoby na obniżenie jej poziomu podczas realizacji prac ziemnych.

Jeśli woda nie napływa zbyt gwałtownie, można wykonać oddalony o 2-4 metry od wykopu głębszy wykop, do którego zostanie odprowadzona woda przy pomocy pompy zatapialnej w brudnej wodzie. Ten sposób najlepiej sprawdza się na terenach przepuszczalnych.

Natomiast jeśli tereny są słabo przepuszczalne, a woda napływa z dużą intensywnością można wypożyczyć specjalistyczny sprzęt – igłofiltry. Tego typu urządzenie składa się z agregatu pompowego, kolektora ssącego, rury wypłukującej do osadzenia igłofiltrów oraz elastyczne igłofiltry. Jeden igłofiltr stosuje się na 1 metr wykopu.